Rehberlik

Denemelerin Kötü Gitmesi Durumunda Yapılacaklar

Eyvah Denemelerde Yapamıyorum! Denemelerin Kötü Gitmesi Durumunda Yapılacaklar

“Denemeler moralimi bozuyor , denemelerim yükselmiyor, denemelerde yapamıyorum” diyorsanız bu makale tam size göre. Denemelerin kötü gitmesi durumunda yapılacaklar nelerdir bugün birlikte göreceğiz. Deneme sınavlarında yanlışları azaltmanın yolları ve denemelerde net yükseltme tekniklerini bu makale ile öğreneceksiniz. Burada yazan başlıkları dikkatle okuyup uygularsanız, denemelerde yaşadığınız eksikleri tamamlayacaksınız. Çoğu öğrencide yaşanan sınav yakın denemelerde net düşüşü ve denemelerde dikkat eksikliğinin nedenleri başlıklarda incelenmiştir. İşte, denemelerin kötü gitmesi durumunda yapılacaklar;

Her öğrencinin bildiği bir histir bu, sınav salonundan çıkarken herkes nasıl gittiğini tartışıyor yahut düşünüyor. Yaptığınız muhabbetlerde ya, oldukça iyi gittiğini düşünüyorsunuz ya da gerçekleşmiş olan felaketle ilgili tüm tartışmalardan kaçınıyorsunuz. Eğer ikincisini hissediyorsanız, yani denemeleriniz kötü gittiğini hissediyorsanız denemelerdeki düşüşün ne olduğuna dair ve deneme netlerinizi nasıl artıracağınıza dair ne yapacağınıza bazı ipuçları yardımıyla burada bulabilirsiniz…

1 Panik yapmayın

Denemelerde panik
Denemelerde panik

Deneme yaptıktan sonra panik yapmamanız gerçekten önemli bir kriter. Bir yerde sakin olmaya, ve bir süre sakinleşmeye çalışın. Sınava hazırlıkta sadece bir denemenin olmadığını ve dünyanın sonu olmadığını unutmayın. Yani sizi bir deneme değil bütün denemeler asıl derecenizi belirler. Güzel net yaptığınız denemeleri hatırlayın.

2 Diğer arkadaşlarınızla konuşun

Başkalarıyla konuşmak, herkesin zor bulduğu bir deneme olup olmadığını veya belki de kötü bir gün geçirdiğini anlamanıza yardımcı olabilir. Yine de, kötü gittiğinizi söylüyorsanız, arkadaşlarınızla konuşmak size yardımcı olabilir, çünkü bu konuda daha iyi hissetmenizi sağlayabilir veya sizin için bir öneri ortaya koyabilirler.

3 Diğer iyi denemelerinizi düşünün

Tek bir deneme sizin potansiyel net yapma durumunuzu belirlemez. Deneme çözerken netlerinizin aniden düşmesi o denemeye göre kötü netlerinizin olduğu anlama gelemez. Yani, bir deneme kötü gittiyse, diğer denemelerinizi düşünün. Diğer yapmış olduğunuz denemeleri de işin içine katın ve net ortalamanızı buna göre belirleyin. Bu belirleme işi, güven verici ve sakinleşmenize yardımcı olabilir.

4 En iyisini mi yapıyorsunuz?

Denemelerde eğer en iyisi yaptığınızı düşünüyorsanız, yapabileceğinizin hepsi bu ise bunu bilmeniz deneme dereceleri açısından önemlidir. Elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı düşünüyorsanız, bunun yeterli olduğunu bilmeniz gerekir.

5 Herkesin başına gelebilir

Sizle beraber bir sınava veya üniversiteye hazırlanan bir öğrencinin bütün denemelerinin iyi geçtiğini söylediğini düşünmüyorum.. Öyle değil mi bütün denemeler iyi olsa bu işte bir terslik var deriz. Kimi deneme zor kimisi kolay… Bu yüzden endişelenmeyin; yalnız değilsiniz!

6 Başarısız olduğunuzu unutun

Başarısız olduğunuzu bir kenara bırakın. Bir denemenin kötü gittiği, artık bir başarısız olduğunuz anlamına gelmez. İyi olduğunuz diğer denemelerinizi düşünün ve kötü bir sınav yapmanıza olanak vermeyin, kendinize güvenin.

7 Üzerinde durma

Deneme bittiğinde yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Bir daha ki deneme de netlerinizi artırmayı düşünmek iyi bir fikirdir. Denemelerinizi mutlaka bir sonraki denemede daha iyi net yapabilmek için mutlaka gözden geçirin. Bu şekilde deneme netleriniz artacaktır. Eğer kontrollerinizi yaparsanız, denemelerde çok yanlışım çıkıyor diye söylemezsiniz.

BAŞARILAR…

Negatif düşüncelerden vazgeçmek, gerçekten önemli olan, sınava odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Arkadaşlarınızla konuşun​​, kendinizi iyi hissettiğiniz şeyler yapın ve sınav stresini başınızdan böyle kovun.

4 Yorum

  1. aınavlarım yüksek soruları rahatça yapabiliyorum ama deneme anı sürede sıkıntılar yasıyorum ve ilk 30 dkdan sonra moralim bitiyor sonuçlarım çok kötü lütfen bana bir öneri verin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu