YKS 2025
Trend

2025 YKS Konuları ve Soru Dağılımı + PDF

Yükseköğretim Kurumlar Sınavları Konuları

2025 YKS Konuları MEB Müfredatına uygun olarak bu makalemizde yayınlandı! En doğru ve en güncel 2025 TYT-AYT-YDT Konuları bu makalemizde 2025 YKS Adaylarının ilgisine sunulmuştur. 2025 YKS sınavında çıkması muhtemel, çıkacak konular ÖSYM ve MEB TTKB müfredatına uygundur.

2025 YKS boyunca instagram hesabımızı takip ederek gelişmeleri takip etmeye ne dersin? Cevabın “evet” ise seni buraya alalım @benimhedefimnet
Okumayı sevmiyorsan, seni böyle alalım 🙂 YKS Konularını, YKS Konulara göre soru dağılımını ve burada yer alan her şeyi video olarak izleyebilirsin. 🙂

YouTube video

Güncel Üniversite Sınavı Konuları – ÖSYM YKS Sınavı

2025 YKS(TYT-AYT-YDT) Konularını öğrenmek istediğiniz dersin üzerine tıklayın. Tüm derslerin içerisinde size bir sürprizimiz var. 🙂
 YKS Konuları: TYT-AYT-YDT Konuları ve Soru Dağılımları
2025 YKS Konuları

2025 YKS Konuları, YKS Konu Listesi

2025 TYT Konuları

Temel Bilimler
2025 TYT Türkçe Konuları 2025 TYT Matematik Konuları 2025 TYT Geometri Konuları

Sosyal Bilimler
2025 TYT Coğrafya Konuları 2025 TYT Tarih Konuları 2025 TYT Din Konuları 2025 TYT Felsefe Konuları

Fen Bilimleri
2025 TYT Kimya Konuları 2025 TYT Fizik Konuları 2025 TYT Biyoloji Konuları

2025 AYT Konuları

YKS Sayısal Konuları
2025 AYT Matematik Konuları 2025 AYT Geometri Konuları 2025 AYT Kimya Konuları 2025 AYT Fizik Konuları 2025 AYT Biyoloji Konuları

YKS Eşit Ağırlık Konuları
2025 AYT Matematik Konuları 2025 AYT Edebiyat Konuları 2025 AYT Coğrafya-1 Konuları 2025 AYT Tarih-1 Konuları

YKS Sözel Konuları
2025 AYT Edebiyat Konuları 2025 AYT Coğrafya-1 Konuları 2025 AYT Tarih-1 Konuları 2025 AYT Coğrafya-2 Konuları 2025 AYT Tarih-2 Konuları 2025 AYT Felsefe Grubu Konuları 2025 AYT Din Konuları

2025 YDT(Yabancı Dil Testi) Konuları

YKS Dil Konuları
2025 YDT Yabancı Dil Konuları

2025 YKS Çalışma Programı İçin Tıklayın

Konuların ayrıntılı olarak, konu alt başlık incelemesi için mutlaka ilgili dersin konusuna tıklayınız.

2025 YKS Konulara Göre Soru Dağılımı

YKS Sınavı TYT-AYT-YDT Testleri Soru Dağılımları;

NOT: İçerik gereksiz olarak uzayacağı için, sadece AYT Edebiyat soru dağılımını buraya ekliyorum. Tüm AYT derslerinin soru dağılımını incelemek isterseniz. Hemen şu aşağıdaki videoyu izleyiniz, böylelikle soru dağılımını daha rahat bir şekilde incelersiniz. 🙂 Videoyu izlemek istemez iseniz, yine ilgili derslerin konu bağlantılarına giderek her dersin soru dağılımını öğrenebilirsiniz.

YouTube video

AYT Edebiyat Konulara Göre Soru DağılımıSoru Sayısı (Yaklaşık)
Sözcükte Anlam1
Cümlede Anlam1
Paragrafta Anlam2
Sözcük Türleri*
Dil Bilgisi [Karma]*
Anlatım Bozuklukları*
Yazım Kuralları*
Noktalama İşaretleri*
Edebi Metinler (Şiir Bilgisi)3
Edebi Sanatlar1
Edebi Metinler (Düzyazı)1
Sözlü Anlatım Türleri*
Tiyatro*
İslamiyet Öncesi ve Geçiş Dönemi Türk Edebiyatı*
Halk Edebiyatı2
Divan Edebiyatı4
Edebi Akımlar1
Tanzimat Edebiyatı2
Servetifünun ve Fecriati Edebiyatı1
Millî Edebiyat1
Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı4
SÜRPRİZ 🙂 Aşağıdaki konu takip çizelgesini indirerek, 2025 yılı güncel YKS Konu Listesine yani YKS Konularına pdf olarak ulaşabilirsiniz. Böylelikle çalıştığınız konuyu “konu takip çizelgesinden” takip edeceksiniz. Konuları her merak ettiğinizde, konular elinizin altında olacak. Bu sizler için bir kolaylık sunmaz mı? YKS 2025 Tayfa bence hemen indirmelisiniz…

2025 YKS Konu Takip Çizelgesi (PDF)

Sizlere özel hazırladığımız, YKS Konu Takip Çizelgesi ile konularınızı takip edeceksiniz. Bitirdiğiniz konuları işaretleyip, bitirdiğiniz konuya dair çözdüğünüz soruları çizelgede işaretleyeceksiniz. Bu sizin için bir kolaylık ve program sağlayacak. Hemen kullanmaya başlamak için aşağıdaki butondan YKS Konu Takip Çizelgesini pdf olarak indirin! YKS Konu Takip Çizelgenizi Sözel/Sayısal/Eşit Ağırlık/Dil ve TYT bölümlerinize göre indirebilirsiniz.  TYT Konuları ve Konu Takip Çizelgeleri

Çizelge İçin Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR? 4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR? 2 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları

2025 YKS Konuları PDF

Aşağıdaki butondan 2025 YKS Konularını pdf formatında indirebilir, bilgisayarınıza kaydederek çıktısını alabilirsiniz.

YKS Konularını PDF İndirmek İçin Tıklayın

2025 YKS Konuları ÖSYM kurumuna uygun olarak bu şekildedir. YKS sınavları hakkında kısaca bilgi edinmek isterseniz, aşağıdaki paragrafları okumanızı tavsiye ederiz.

YKS Hakkında Bazı Bilgiler

Yüksek-öğretim Kurumlar Sınavları – YKS Nedir?

ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavları (YKS) Temel Yeterlilik Testi (TYT)Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olarak  3 ayrı testten oluşmaktadır.

Temel Yeterlilik Testi – TYT Nedir?

ÖSYM tarafından uygulanan TYT yani Temel Yeterlilik Testi YKS(Yükseköğretim Kurumlar Sınavları)’nın ilk oturumudur. TYT testi AYT testinden 1 gün önce yapılır. Sorular AYT testine göre daha çok yoruma dayalıdır. TYT’de; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler(Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din K. Ahlak Bilgisi) Testi, Temel Matematik Testi(Geometri) ve Fen Bilimleri(Fizik, Kimya, Biyoloji) Testleri yer alacaktır. TYT testinde 40 Matematik, 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır. Temel Yeterlilik testine giren adayların TYT puanlarını bu test belirlemektedir.

Temel Yeterlilik Testi Soru Dağılımı

TYT TESTLERİSoru Sayısı
Türkçe40
Sosyal Bilimler
Tarih 5
Coğrafya 5
Felsefe5
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi5
Toplam20
Temel Matematik40
Fen Bilimleri
Fizik7
Kimya7
Biyoloji6
Toplam20

Alan Yeterlilik Testi – AYT Nedir?

ÖSYM tarafından uygulanan AYT yani Alan Yeterlilik Testi YKS(Yükseköğretim Kurumlar Sınavları)’nın ikinci oturumudur. AYT testi TYT testinden 1 gün sonra yapılır. Sorular TYT testine göre daha çok bilgiye dayalıdır. AYT sınavında alan yeterlilik bilgisi ölçülmektedir. AYT testinde adaylara Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık bölümlerinden soru sorulmaktadır.  AYT testine giren adayların AYT(Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık) puanlarını bu test belirlemektedir. AYT testinde Edebiyat-Sosyal Bilimler-1 40, Sosyal Bilimler-2 40, Fen Bilimleri 40 ve Matematik 40,olmak üzere toplam 160 soru sorulmaktadır. Alan Yeterlilik testine giren adayların AYT puanlarını bu test belirlemektedir.

Alan Yeterlilik Testi Soru Dağılımı

AYT TESTLERİSoru Sayısı
Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1
Türk Dili ve Edebiyatı24
Sosyal Bilimler-1
Tarih -110
Coğrafya-16
Toplam40
Matematik Toplam40
Sosyal Bilimler-2
Tarih-211
Coğrafya-211
Felsefe Grubu (Mantık, Psikoloji, Sosyoloji)12
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi6
Toplam40
Fen Bilimleri
Fizik14
Kimya13
Biyoloji13
Toplam40

Yabancı Dil Testi – YDT Nedir?

Dil sınavı oturumu olan YDT‘nin açılımı Yabancı Dil Testidir. YDT sınavında dil bilgisi ölçülmektedir. YDT testinde adaylara yabancı dillerden(Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça) soru sorulmaktadır. YDT testinde toplam 80 soru sorulmaktadır. YDT testine giren adayların YDT puanlarını bu test belirlemektedir.

Yabancı Dil Testi Soru Dağılımı

YDT TESTİSoru Sayısı
Yabancı Dil80

Hangi Testi Çözeceğim? Sözel – Sayısal – Eşit Ağırlık – Dil

Sözel bölümlerinden program tercih etmek isteyenler: Edebiyat-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler testlerini, Sayısal bölümlerinden program tercih etmek isteyenler: Matematik ve Fen Bilimleri testlerini, Eşit Ağırlık bölümlerinden program tercih etmek isteyenler: Edebiyat-Sosyal Bilimler-1 ve Matematik testlerini, Dil bölümlerinden program tercih etmek isteyenler: Yabancı Dil Testlerini(YDT) çözmek zorundadır. 2025 YKS Konularını ve YKS müfredatını MEB ve ÖSYM baz alarak paylaşmış olduk. 2025 YKS Sınavında çıkması muhtemel konular kaynak kitapların öncülüğünde listelenmiştir, güvenle kullanabilirsiniz. İlginizi Çekebilir? YKS Puan Hesaplama

Bonus: YKS(TYT-AYT-YDT) Sayısal-Sözel-Eşit Ağırlık-Dil Çalışma Programları

Tarafımızca hazırlanmış YKS Çalışma programlarını ücretsiz bir şekilde indirebilir, kullanabilirsiniz. (Aşağıdaki görsel Eşit Ağırlık bölümünden bir kesit alınmıştır. Tüm alanlara yönelik vardır.)

YKS Çalışma Programını İndirmek İçin Tıklayın

YKS Çalışma Programı
YKS Çalışma Programı

benimhedefim.com iyi çalışmalar diler.. YKS Testi hakkında merak ettiklerinizi yorum alanından bizlere sorabilirsiniz. (Sorular gün içinde yanıtlanır.)

Aşağıda YKS sınavları AYT/TYT/YDT hakkında sık sorulan soruları ÖSYM kılavuzuna göre cevapladık. Merak ettiklerinizi sizlerde sorabilirsiniz.

23 Yorum

  1. Teşekkür ederim, YKS konularını lisede gördüğümüz gibi yayınlamışsınız ayrıca konuları ayrıntılı vermeniz çok iyi olmuş.

    1. Hayır Alp, bu sene konu kalkmaz büyük ihtimal, çünkü virüs de olsa dersler işlenecek. Konu kalkması geçen seneki Yks sınavına özgü olmuştu.

    1. Merhaba, Öncelikle iki sınav da önemli, TYT den bir program tercih edecekseniz, TYT sınavına girmeniz yeterli. TYT sınavına girmeden AYT sınavına giremezsiniz.

    1. Bu soru birçok aday tarafından sorulmakta, lakin her sene konular değişecek diye bakmayın, yani açıklanması gereken bir şey yok ortada. Ufak çaplı konu değişiklikleri olur, ama genelde konular yayınladığımız şekildedir, yayınladığımız konular elbette günceldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu