Eser Özetleri

Aganta Burina Burinata Eser Özeti – Halikarnas Balıkçısı

Aganta Burina Burinata Romanı ile Türk Edebiyatında Eser Özetlerini derlemeye devam ediyoruz. Bu makalemizde “Aganta Burina Burinata” adlı kitabın özetini ve eser tahlilini bulacaksınız.

Aganta Burina Burinata Eser Özeti
Aganta Burina Burinata Kitap Künyesi
Eser İsmi: Aganta Burina Burinata
Eser Türü: Roman
Yazarın Adı: CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI(Halikarnas Balıkçısı)
Sayfa Sayısı: 204
Konusu: Bodrum’lu bir denizci olan Mahmut’un ağzından deniz ve deniz insanının anlatımının konu edildiği kitap, denize ve deniz insanlarına beslenen sevgiyi şiirsel bir dille ve coşkulu bir şekilde ele almaktadır.

Aganta Burina Burinata Özeti

Mahmut, Bodrumlu bir denizci ailenin çocuğudur. Daha çok küçük yaşta iken içinde deniz sevgisi yeşermiştir. Amcasının boğulması üzerine, kendisi de bir denizci olan babası, oğlu Mahmut’u denizden soğutmaya çalışır. Onu denizci eskisi olan Halil Usta‘nın yanına çırak verir. Bacağı sakat olan Halil Usta deniz özlemini içinde taşır, bu sevgiyi de ister istemez Mahmut’a körükler. Mahmut babası bir gün sefere çıkmışken habersizce bir gemiye tayfa olarak yazılır ve denize kavuşur. Akdeniz de oradan oraya dolaşır durur, bu sırada annesi ölmüş, babası da boğulmuş olur. İçinden yurt sevgisi gelen Mahmut bir gün Bodrum’a gider, orada bir zengin toprak ağasının kızıyla evlenir. Biraz toprakla uğraştıktan sonra yelkenlileri görünce dayanamaz ve gemiye atlar. Sonra da bir daha dönmemek üzere “Aganta!” diye bağırır ve gider.

Aganta Burina Burinata Romanı Kahramanları

  • Mahmut
  • Mahmut’un Babası
  • Halil Usta

Eser Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aganta Burina Burinata Kelime Anlamı: Aganta”tut zapt et” demektir. Burina ve burinata ise alt ve üst yelkenlerin adıdır.

Türk Edebiyatında Eser Özetlerini toplu olarak bulabileceğiniz sayfaya aşağıdaki butondan ulaşabilirsiniz.

Türk Edebiyatında Eser Özetleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu