Rehberlik

2024 YKS Sınavına Az Kaldı: Ne Yapmalıyım? Tavsiyeler

YKS Sınavına Az Kaldı: Ne Yapmalıyım? Tavsiyeler

“Başarısızlık aslında bir kibir meselesidir. İnsanlar çok çalışmazlar, çünkü kibre kapıldıklarından, çaba göstermeden başarılı olabileceklerini sanırlar. Çoğu kişi, bir sabah uyandığında kendini zengin bulacağını hayal eder. Aslında bunlar, durumu ancak yarı yarıya anlıyorlar. Günün birinde uyanacaklar o kesin, hepsi bu kadar” Thomas Edison

Hızla ilerlemekte olan zaman; 2023 Yüksek Öğretim Kurumlar Sınavları’na çok az zaman kaldığının sinyalini de vermeye başladı. Büyük emekler verilerek geçirilen hazırlık sürecinin son haftaları hem psikolojik hem de fizyolojik hazırlığın en önemli zamanlarıdır. Tüm adayların yaşadığını varsayarak YKS Sınavına Az Kaldı Ne Yapmalıyım demeye başladığınızı düşünüyorum. YKS Sınavına Az Kaldı Ne Yapmalıyım diye tereddütler kendinize heyecan hissi vermesin. Gelin birlikte YKS Sınavına Az Kaldı Ne Yapmalıyım sorusuna cevap bulalım, tavsiyeler verelim.

Mayıs ayının gelmesi ile birlikte birçok eğitim otoritesi ve eğitim koçları tarafından gerek YKS olsun gerekse de diğer sınavlar hakkında çeşitli öneriler ve küçük reçeteler sunulmaya başlayacaktır. Elbette bu konuda abartılı formüllerin doğru olduğuna inanmıyorum ancak yine de dikkat edilmesi gereken ana kuralları gözden kaçırmamak lazım. Bu hazırlık sürecini 3 bölüme ayırmaktayız. Birbirine bağlı ve birinde yaşanan bir olumsuzluğun anında diğerine yansıyacağı bu 3 süreç çok önemlidir.

 1. Fizyolojik Hazırlık
 2. Psikolojik Hazırlık
 3. Akademik Hazırlık

Fizyolojik Hazırlık

 • Sağlık… Başarılı bir sonuç için gerekli olan en önemli yapı taşıdır. Bu süre içinde riskli durumlardan uzak durmak ve sağlığınızı korumak için gösterdiğiniz özeni biraz daha artırmak gerekir.
 • Spor… Üzerinizdeki negatif enerjiden kurtulmanın en güzel yoludur spor. Yürüyüş bu dönem için en ideal spor olacaktır.
 • Beslenme… Gün içinde aldığınız kaloriye, ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerin temini için sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Hiçbir öğün atlanmamalı, sabah kahvaltısı muhakkak yapılmalıdır. Bunun yanında yaza hazırlık adına yapılana ağır perhizlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bunun yanında sınavda çikolata yemenin zihni açtığı ile ilgili herhangi bir bilimsel araştırma yoktur. Enerji vermesi amacı ile kana çikolatadan daha hızlı karışan bir küp şekeri tercih etmek daha doğrudur. Sağlıklı beslenme ve düzenli spor ile sınav kaygısı ve konsantrasyon sorununuzu daha rahat aşabilirsiniz.

Psikolojik Hazırlık

 • Özgüven ve Motivasyon… Yaşam motivasyonumuzun en önemli kaynağı, var olabilmektir. Tüm mücadelemiz var olmak üzerine kuruludur. Ancak varlığımızı bir bütün olarak devam ettirme mücadelesi içinde, sahip olmak ve gerçekleştirmek istediğimiz birçok hedef ve amacımız var. Bu amaçlara ulaşma yolunda mücadelemizi sürdürmemiz de ihtiyacımız olan en önemli kaynağımız motivasyon ve öz güvendir.
 • Hedefi Belirleme ve Odaklanma… Hedeflerine ulaşmış ve yeni hedeflerine ulaşmak için koşan insanlara bakın; bu insanların hedeflerine ulaşamayan insanlardan tek farkları hedefe odaklanmaları ve en önemlisi yapabileceklerine yürekten inanmaları, hiç durmadan yol almalarıdır. Hayata özgüveni olan bir birey olarak devam etmek size, özgürce seçim yapma, yaşam yolunu kendi isteklerin doğrultusunda çizme şansı tanıyacaktır. Özgüven zaman içinde gelişir! Küçük başarılar ve küçük zaferler, gerçek özgüvenin tohumlarıdır.
 • Kaygı… Kendinizle yaptığınız iç konuşmalara dikkat edin. Bu konuşmaların olumsuz içerikte olduğunu fark ettiğinizde bunları olumluları ile değiştirmeye çabalayın. Sınav anı ile ilgili canlandırmalarınız olumlu içerik taşısın. Kendinizi nasıl hayal eder veya canlandırırsanız, o görüntülere göre duygular yaşarsınız. Kaygı veya korkuyu sürekli düşünmek bu duygudan kurtulmanın aksine, bu olumsuz duygu durumunun daha da çoğalmasına sebep olur. Sizi motive edecek sloganlarınız olsun. Duyduğunuzda veya okuduğunuzda sizde kararlılık ve güç duygusu oluşturan sözleri slogan olarak kullanın. Her zaman kendinize olumlu telkinlerde bulunun. Çevrenizdeki insanlara dikkat edin. Kaygı bulaşıcı bir duygudur! Size kaygı veren tüm kişilerden uzak durmaya çalışın.

Akademik Hazırlık

 • Eksik konunuz kalmasın… Sorumlu olduğunuz tüm testler ve konuların sınava bir hafta kalana kadar öğrenilmesi tamamlanmalıdır.
 • Test Ayrımı yapmayın… Güçlü olan yanlarınızın yanında zayıf yönlerinizi tespit edin. Sınav anından bir sorunun binlerce kişinin önüne geçmenizi sağladığını asla unutmayın.
 • Test Çözme tekniğine hakim olun… YKS test tekniğine dayalı sınavdır. Test tekniğine dayalı sınavlarda başarısızlığın nedeni genellikle bilgi eksikliğinden değil, sorulara yaklaşım tarzından veya soru stiline aşina olmamaktan kaynaklanır. Test tecrübesi sınav sonucunu etkileyen en önemli etkenlerdendir. Sınavdan önce çözülen yüzlerce hatta binlerce sorunun oluşturduğu bilgi birikimi adayın sınavda başarılı olmasını sağlar. Çünkü çözülen her soru gerçek sınav öncesi adaya tecrübe kazandıracaktır. Aday bu bilgi birikimiyle sorulara nasıl yaklaşacağını ve soruları nasıl çözeceğini, soruları çözerken hangi yolları kullanacağını, sorulara ne kadar süre ayıracağını ve nelere dikkat edeceğini öğrenir. Test Çözme Tekniği için 17 Adımda Test Çözme maddelerini okuyunuz;
Aşağıdaki teknikleri uygulayarak sınav anında heyecanlanmanı önleyebilir, bildiklerinden en iyisini sınav esnasında yapabilirsin.

17 Adımda Test Çözme Becerisi:

 1. Bir konuyla ilgili soruları çözmeden önce o konuyu iyi öğrenmelisiniz. Soru çözerek de öğrenip öğrenmediğinizi kontrol etmiş olursunuz.
 2. Amaç YKS’ de başarılı olmak ise YKS niteliğine uygun sorular çözmelisiniz.
 3. Soruları kendinize zaman tanıyarak çözün. Çünkü gerçek sınav sadece bilginizi değil bilgi kullanma hızınızı da ölçmektedir. Bu yüzden 180 soru için 195 dakika süre tanınmaktadır.
 4. Her sorunun size sınavda sorulabileceğini düşünerek yanıtlamaya çalışın. Çözemediğiniz veya yanlış çözdüğünüz sorunun mutlaka doğru çözümünü öğrenin.
 5. Soruyu çok fazla okuyarak zihninizi karıştırmayın.
 6. Soruyu çözmenizi sağlayacak soru metninde yer alan önemli kelimelerin altını çizin.
 7. Her gün belirli miktarda soru çözmeye çalışın. Soru çözmek sizde bir alışkanlık olsun.
 8. Soru kökünü ve soru paragrafını anlamadan şıkları okumaya başlamayın. Önce size verilenleri ve sizden istenenleri iyi belirleyin. Bu sizin cevabı daha kısa sürede ve daha doğru bir şekilde bulmanızı sağlayacaktır.
 9. Bütün şıkları okumadan doğru olduğuna inandığınız şıkkı işaretlemeyin. Çünkü bazı sorular sizden en doğru cevabı bulmanızı ister.
 10. Yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, ilk tahminde bulunduğunuz cevabınızı değiştirmeyin.
 11. Doğru çözdüğünüzden emin olmadığınız soru ve sorular varsa o soruya hemen değil de birkaç tane soru çözdükten sonra bakın.
 12. Öğrenme aşamasında yanlış çözdüğünüz sorulardan ötürü ümidinizi kaybedip karamsarlığa düşmeyin. Çünkü her yanlış çözdüğünüz soru-şayet doğru çözümünü öğrenirseniz- sizin için bir kazançtır.
 13. Çözemediğiniz soruları düşünerek stres yapmayın. Her öğrencinin çözemeyeceği sorular mutlaka çıkar.
 14. Uzun paragraftan oluşan soruları “uzun soru zordur” yargısında bulunarak o soruyu okumadan geçmeyin. Paragraf sorularının en önemli özelliği cevabının paragrafın içinde gizli olmasıdır.
 15. Paragraf sorularında önce soru kökünü okursanız paragrafı daha kolay ve kısa sürede anlarsınız. Bu ise soruyu daha çabuk çözeceğiniz anlamına gelir.
 16. Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız yanlış olduğuna inandığınız şıkları hemen eleyin. Kalan şıklar üzerine düşünün.
 17. Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizi kullanarak yapın. Hafızanızdan işlem yapma yeteneğiniz zaman zaman sizi hataya götürebilir.

YKS Sınavına Az Kaldı Ne Yapmalıyım diyorsanız? bu makale sizi kesmediyse, bizlere https://benimhedefim.com/soru-sor bölümünden hiç çekinmeden soru sorabilirsin.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu