Rehberlik

MSÜ – Harp Okulları Kazananlara Önemli Uyarılar

MSÜ Harp Okulları Kazananlara Uyarılar

MSÜ; kara, hava ve deniz olmak üzere bünyesinde 3 ayrı askeri okul bölümü bulundurmaktadır. Ayrıca bünyesinde Astsubay Meslek Yüksek Okulları da bulundurmaktadır. Fakat her birinde sistem aynıdır. Bu okulları kazandıktan sonra yapılan mülakatlar ve incelemeler, bazı ayıran etmenler olsa da aynıdır. Gözünüzde çok büyük bir problem yoksa Kara Harp Okuluna hak kazanmış iseniz hava harp veya deniz harp okullu olmaya da çoğunuz elverişli halde sayılmaktasınız. Fakat askeri okul kazanmak sınavın bittiği anlamına mı gelir? MSÜ bünyesine kattığı yeni elemanını bir yazılı ve bir sözlü eleme aşamasından sonra sınamaz mı? Elbette bu vatanın teslim edileceği ellerin başıboş bırakılmaması için beklenemez. Fakat MSÜ tüm birimlerinde bazı kurallar barındırır.Ve birçok yeni lise ya da harbiyeli adayları kazandığı askeri okulu tanıma aşamasında yaptığı hatalar yüzünden başı öyle büyük dertler alır ki sonrasında büyük hayaller kurarak gittiği o okuldan koşarak evine dönmek zorunda kalabilir. Bu yazımda kapanan askeri okullar yerine yeni açılan MSÜ(Milli Savunma Üniversitesi) askeri okul adaylarına askeri okulları tanıma süresince yapmaması gereken hataları anlatmaya çalışacağım. İşte MSÜ Harp Okulları Kazananlara Uyarılar;

MSÜ – Harp Okulu Kazananlara 5 Önemli Uyarı! MSÜ – Harp Okulları Kazananlara Uyarılar;

#1 Askeri Disiplin

Askeri disiplin MSÜ(Milli Savunma Üniversitesi)’nin en önemli kuralıdır. Disiplinli olmayan birini bünyesinde barındırmaz. Disiplin konusunda yapılması gerekenler;

 • Ayakkabılarınızı her sabah boyayın.
 • Kıyafetlerinizi kullandıktan sonra size verilen fırçayla temizleyip, ütüleyin ve asın.
 • Yatak çarşafınızı toplu iğneyle gerin. (üzerine bozuk para attığınızda o para yatağa gömülmemeli)
 • Sakal tıraşınızı sabah ve akşam günde 2 kere olmaya özen gösterin. Sakal değil tüyünüz olsa riske atmayın kendinizi sonra başınız ağrıyabilir.

#2 Üst Sınıflarla İlişki

Birçoğumuz okuduğumuz lisede, ilkokulda üst sınıftakilerle arkadaşlık etmiştir.Önceki okulumuzda üst sınıftaki arkadaşlarımıza isimleriyle hitap ediyor olabiliriz. Fakat MSÜ bünyesindeyken üst sınıftaki bir askeri okul öğrencisine ismiyle hitap etmek bir yana ilk zamanlarınızda yakınlık bağları kurulmamış ve birinci sınıfken gözlerine bile bakmamanızı öneririm.

 • Birinci sınıf her zaman en büyük hakaretlerin, işkencelerin yapıldığı sınıftır. Bunun sebebi ise sizin asker kimliğine en hızlı şekilde bürünmenizi sağlamaktır. Yeni askeri okul öğrencilerinin her zaman üstüne gidilir ve dayanıklılığıyla, üste itaati ölçülür.
 • Üst sınıflarınıza komutanım diye hitap edin.
 • Yürürken gördüğünüz yerde asker selamı verin.
 • Arabada bile olsa görüş mesafenize girdi ise selam durmayı unutmayın.
 • Size arkadaş gibi gözüken üst sınıflar da olabilir.Onlara da pek güvenmeyin kamp aşamasında komutanlar üst sınıflarınızdan rapor alır. Bazı öğrenciler de komutanlarının gözüne girmek için sizin açıklarınız, sırlarınızı komutanlarınıza iletebilirler.

#3 Kendinizden Emin Durun

MSÜ askeri okullarından birinde öğrenci olmaya hak kazanmış olsanız da, göreceğiniz bazı zorluklar sizlerin askeri okul içinde hevesini kırabilir. Evinizi özleyebilirsiniz. Fakat bu durumunuzu kimseye belli etmeyin. Eğer komutanlarınız sizin duygusallığınızı görürse bu durumun ileride MSÜ için daha büyük sorun olmaması adına daha çok üstünüze gidecek ve sınırlarınızı daha çok zorlayacaklardır.

 • Kendinizden emin durun ve her zaman bir ASKER gibi yürüyün.
 • Ailenizi ve sevdiklerinizi sürekli aramayın.
 • Şikayetlerinizi içinizde saklayın.

#4 Ne En Önde – Ne De En Arkada Olun

Bu benim kendi görüşümdür. Komutanların okula ilk giriş aşamasında gözüne batmak okul bitene kadar sorun teşkil edebilir. Koşarken herkesi geçmeye çalışıp en önde gitmek ya da en arkada olup koşmayı bırakmak başka bir görüş açısıyla aynı sonucu doğurabiliyor. Derslerde ve sporda her zaman en iyi olmanız kesinlikle sizin en büyük başarınız olacaktır ve hedefiniz bu yönde olmalıdır fakat benim demek istediğim ilk haftalarda denenirken üstlerinizin gözüne uzak durmanızda fayda olacaktır. Çünkü bazen rastgele özel sınamaya alacak öğrenci seçerler ve bu öğrencilerin tanınanlar arasında olma ihtimali daha yüksektir.

#5 Levazımat

Okula girmeden önce bavulunuzda taşımanız gereken bazı şeyleri de eklemekte fayda var. MSÜ sizin için çoğunu temin edecek olsa da bu levazımatları bavulunuza eklemenizinin size her açıdan getirisi olacaktır.

 1. Tıraş makinesi Ya Da Kaliteli bir tıraş takımı,
 2. Yeşil renkte fanila (size okulda verilecek olsa da bulundurmakta fayda var),
 3. İç Çamaşırı,
 4. Koşu ayakkabısı (numarası biraz büyük olması daha iyi çünkü ayaklarınız şişecektir).

Son olarak MSÜ(Milli Savunma Üniversitesi)’ nin İnternet sitesine göz atmanızı öneririm.

Milli Savunma Bakanlığı – Milli Savunma Üniversitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu