Rehberlik

Hedef ve Ulaşmak

Hedef ve Ulaşmak

Hedef, mutluluk, başarı, ulaşmak. Bir cümleye tabii tutulabilecek, geleceğe dair attığınız her adımda ihtiyaç duyulabilecek fakat tek başına anlam yüklü olmayan 4 kelime. Hedef ve Ulaşmak ardından gelen başarı, işte hedefe ulaşmanın kriterleri;

HEDEF; Herkesin bir hedefi vardır. Birey, bu hedefini bilinçli veya bilinçsiz gerçekleştirme sorumluluğuna girer ve gerçekleştirmek için çabalar. Gerek eğitim gerekse eğitimden bağımsız her konuda birey; bu sorumluluğa sahiptir.
Hedef, başarma yolunda çıkacağınız adımların önderi dahası başarı zincirinin tüm kavramlarını bağlayan zinciridir. Zira hedef yoksa başarıdan bahsedilemez.

BAŞARI; Her mutluluk; insanı motive etmekte yoldaş niteliğindedir. Motive olan insan, adım adım ilerlediği o hedefine ulaşmaya kendini çok yakın hissedecektir. Hedefe doğru giderken kazanılan başarılar ancak başarı için ödenmiş bedellerle mümkün olabilir. O halde başarı için önce başarısız gibi görünen engebeli yollar başarıyı engellemeye çalışabilir.

ULAŞMAK; Her şeyin sonu ve yeniden her şeyin sadece başlangıcıdır. Elde edilen başarılar ulaşılanı getirir. Ulaşılansa yeni bir hedefin habercisidir.

MUTLULUK; Hedefi olan insanlar, mutluluğa bu hedef doğrultusunda sahip olurlar. Başarıya giden yolda sahip olduğunuz küçük başarılar sizi onurlandırıyor ve daha iyisini yapabileceğiniz konusunda size cesaret verebiliyorsa bunu bilinçaltınızda sahip olduğunuz mutluluğa, bu mutluluğun getirdiği cesarete bağlayabilirsiniz. Hedef ve ulaşmak Sınav dönemine ait kaygılar başladığı vakit, birey bunun getirdiği stresle belki yalpalar fakat düşmemesi için sebebi olduğunu bilmelidir. Her birey kendi sebebini kendi yaratmalıdır. Elinden geleni yapabilmesi için onu motive edecek o küçük ayrıntı, içinde saklıdır. Peki bunu anlamanın yolu nedir? Denilecek olursa;

Kendimi Nasıl Motive Edeceğim?

Her birey kendini yeterince tanıma fırsatını yakalamışsa eğer bunu anlaması güç olmayacaktır. Yukarıda bahsedildiği gibi ulaşılmak istenen hedefler küçük mutluluklarla taçlandırıldığı vakit bu birey için oldukça istek verici olacaktır. Diyelim ki sınava 2 ayınız kaldı. Bu sizin canınızı sıkmak için oldukça iyi bir sebep. Fakat canınızı sıkan bir şey varsa, sizi keyiflendirecek bir çok şey vardır. Önünüzde hedeflediğiniz üniversiteye ulaşacağınız bir puan görmeniz bunun için yeterli olacaktır.
Dahası aile, arkadaş ortamları. Motivasyonunuzu yükselteceğine inandığınız ne varsa çevrenizde olmasına özen gösterin. Derslerden arda kalan zamanlarda onlara ihtiyacınız oldukça fazla olacaktır.

Kendini tanıma fırsatı yakalamış her birey belirli zaman aralıklarında ne istediğini ve ona nelerin yardımcı olabileceğini kendine sormalı. Çünkü bu maraton herkes için farklı bir koşu pistinde olur, herkes için engeller farklı, herkes için imkanlar farklı fakat ulaşılan yol birdir.

Hedef ve Ulaşmak adlı makaleyi okuduysanız, üzerine birde Barış Özcan’ın Zinciri kır videosunu izlemenizi öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu