Eser Özetleri

Cemo Eser Özeti ve Tahlili – Kemal Bilbaşar

Cemo Romanı ile Türk Edebiyatında Eser Özetlerini yayınlamaya devam ediyoruz. Bu makalemizde “Cemo” adlı kitabın özetini ve eser tahlilini bulacaksınız.

Cemo Eser Özeti
Cemo Kitap Künyesi
Eser İsmi: Cemo
Eser Türü: Roman
Yazarın Adı: KEMAL BİLBAŞAR
Sayfa Sayısı: Sayfa Sayısı: 212 sayfa
Konusu: Kemal Bilbaşar Cemo isimli bu romanında Doğu Anadolu’daki maraba,şeyh, köylü, ağa ilişkisini anlatmaktadır. Roman küçük yaşta annesini kaybeden Cemo’nun yaşadıklarının etrafında geçer. Roman Şeyh Sait Ayaklanmasının etrafında çatı kurmuştur.

Cemo Özeti

Değirmenci Cano, yiğit bir kişidir. Karısı ölümüş, kızı Cemo‘yu ise bir erkek gibi yetiştirmiştir. Güzelliği dillere destan olan Cemo’nun pek çok taliplisi vardır. Babası Cano, kızı Cemo ile yapacakları çarpışmada kızını kim yenerse ona vereceğini söylemiştir. İsteyenlerin hepsi erkek gibi yetişen Cemo’ya yenilir. Sonunda Cemo, beğendiği Çancı Memo ile çarpışmadan evlenir. Toprak ağası Sorikoğlu, kaymakam vekili ile işbirliği yapıp köyün önde gelen erkeklerini hapse attırır; daha önce isteyip de alamadığı Cemo’yu eve kaçırır. Memo evi basar, Cemo, Sorikoğlunu öldürür, kaymakam vekili kaçarken uçuruma yuvarlanır. Cemo ile Memo evi ataşe verir, atlarla uzaklaşırlar.

Cemo Romanı Kahramanları

  • Cano
  • Cemo
  • Memo
  • Sorikoğlu
  • Çancı

Türk Edebiyatında Eser Özetlerini toplu olarak bulabileceğiniz sayfaya aşağıdaki butondan ulaşabilirsiniz.

Türk Edebiyatında Eser Özetleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu